09.09.2014

V Jedličkově ústavu oslavili jubilejních 100 let od vzniku sociální služby pro postižené

S velkou pompou oslavili v úterý 9. září v Jedličkově ústavu, p. o. v Lužické ulici jubilejních 100 let fungování sociální služby pro handicapované. Návštěvníky čekal v areálu nabitý celodenní program, zaměřený jak na kulturní vystoupení, tak především na samotný Jedličkův ústav.

Akce s názvem „100 let na Lužické“ se konala v historické budově, v zahradě, na hřišti a v neposlední řadě na venkovním pódiu, kde se během celého dne střídala divadelní a hudební vystoupení pro děti i dospělé, přičemž k vidění byli i známí účinkující jako Jan Kryl. Do dění v areálu Jedličkova ústavu se v průběhu dne aktivně zapojil i náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda, který se osobně zapojil do programové části Živá knihovna.

„Můj vztah k Jedličkovu ústavu je velmi citový a velmi specifický. Když jsem byl malý, nechybělo málo, abych se sám stal jeho klientem. Nakonec se tak nestalo, ale o několik let později jsem v Jedličkově ústavu působil na praxi. Byla to cenná zkušenost, ale nutno říct, že psychicky velmi náročná. Častokrát jsem totiž chodil domů s myšlenkou – proč já ne a oni ano. A právě tohle téma jsem si vybral do živé knihovny, kde si se mnou zájemci o této mé životní etapě mohli popovídat,“ uvedl Kamil Jan Svoboda s tím, že dnes již stoletá tradice Jedličkova ústavu (včetně předchůdce Krüppelheim) je důkazem vyspělé společnosti, která se o handicapované umí postarat.

Kromě zapojení se do živé knihovny se návštěvníci mohli v rámci celodenního programu aktivně zapojit do sázení jedliček, poznat zdravotní klauny, seznámit se se Sportovním klubem Jedlička, prohlédnout si výstavu rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, nebo si koupit některý z předmětů vyrobených v dílně Centra denních služeb. Na své si přišli i milovníci automobilových veteránů, kterých se hned několik sjelo na dvůr ústavu, a to včetně Fordu z roku 1914 – tedy stejně starého jako sociální služba.

Podle ředitele Jedličkova ústavu Vladimíra Ptáčka byla úterní akce v areálu ústavu vyvrcholením oslav, které v podobě seminářů, výstav či Dnů otevřených dveří trvají průběžně po celý letošní rok. „A ještě nekončí. Ve vestibulu Krajského úřadu v Liberci je od začátku září k vidění výstava historických fotografií z knihy Hledání, která připomíná sto let sociální služby v budově v Lužické ulici - od slavnostního otevření Krüppelheimu 29. srpna 1914 až po dnešní Jedličkův ústav, který poskytuje sociální služby dětem i dospělým se zdravotním postiženým. Tato výstava pak bude v prosinci k vidění v Krajské vědecké knihovně,“ uvedl Vladimír Ptáček s tím, že v současné době se chystá ještě další expozice.

Text a foto: Jan Vrabec

Nastavení cookies