30.09.2014

Nový akademický rok pro všechny tuzemské školy začal letos v Liberci. Zahájila jej i primátorka

Vůbec poprvé v moderní historii se v pondělí 29. září na Technické univerzitě v Liberci uskutečnilo za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka slavnostní zahájení akademického roku 2014 –2015. Do města pod Ještědem se na něj sjeli nejvyšší představitelé českých vysokých škol. Nechyběli ani primátorka Liberce Martina Rosenbergová a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Slavnostní zahájení akademického roku se koná každoročně na vybrané vysoké škole. Na Technické univerzitě v Liberci se mohlo letos poprvé uskutečnit díky dokončení budovy nového Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie (budova„G“), ve kterém je i nová aula s kapacitou 350 míst.

Ministr školství Marcel Chládek označil nový akademický rok jako pro tuzemské vysoké školy přelomový. Upozornil, že jeho ministerstvo spolu se zástupci škol připravuje novelu školského zákona. „Chceme zavést taková opatření, která oddělí kvalitu od nekvality. Musí přitom skončit doba, kdy školy dostávaly dotace podle počtu studentů, byly odměňovány za kvantitu, nikoliv kvalitu,“ zdůraznil Marcel Chládek. „Pojďme dosavadní systém změnit. Věřím, že když do toho půjdeme společně, dokážeme to,“ vyzval ke spolupráci zástupce škol.

Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs připomněl, že nová budova technické univerzity vyrostla na místě, kde se v dřevěných barácích za druhé světové války před dalším transportem tísnily v nelidských podmínkách tisíce vězňů. Úspěšný akademický rok popřáli pedagogům a studentům také předseda České konference rektorů Tomáš Zima a předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer.

Hejtman Martin Půta uvedl, že univerzity jsou nositelé dalších významných hodnot, nejen vzdělání. „Zatímco politici se po několika letech střídají, univerzity zůstávají bez ohledu na střídání vlád. Míří dál než na jedno volební období. A z toho bychom si my, politici, měli brát příklad,“ řekl Martin Půta.

Primátorka Martina Rosenbergová zalitovala toho, že se před časem nepodařilo kvůli námitkám krajských úředníků rozmístit při vjezdu do Liberce informační tabule, které by upozorňovaly, že host přijíždí do univerzitního města. Prozradila ale, že se ještě s hejtmanem Libereckého kraje pokusí tento nápad dovést do konce.

„Jedno staré přísloví říká, že vědomosti jsou poklad, který svého majitele všude provází. Proto jsem jako primátorka hrdá na to, že máme v Liberci tak věhlasnou instituci, jež nejen vybavuje tisíce mladých lidí špičkovým vzděláním, ale také posouvá hranice lidského poznání na poli vědy,“ řekla Martina Rosenbergová. „Měli bychom mít ale dnes současně na paměti, že mnohým lidem na celém světě je vzdělání z různých důvodů odepřeno. Vzdělání byste proto neměli ani vy, naši studenti, chápat jen jako svoje samozřejmé právo, ale především jako příležitost a jedinečnou možnost k vlastnímu seberozvíjení,“ doplnila.

Slavnostnímu aktu zahájení akademického roku předcházelo 130. zasedání předsednictva České konference rektorů (ČKR). Rektoři mimo jiné diskutovali s ministrem Chládkem o aktuálních problémech vysokého školství České republiky. „Univerzity musí podporovat a rozvíjet kritické a inovativní myšlení. Dávat prostor pro odborný dialog a rozvoj demokratické společnosti. Není pochyb o tom, že vysoké školy posouvají vědecké poznání kupředu. Musí ale včas reagovat na nové výzvy, být živým a tvůrčím organismem," řekl ministr.

Na zahájení nového akademického roku přijela více než třicítka představitelů českých vysokoškolských institucí - rektorů veřejných, státních i soukromých vysokých škol. Pozvání přijaly i další osobnosti veřejného života. Zúčastnili se také děkani fakult a ředitelé vysokoškolských ústavů, členové vědecké a správní rady Technické univerzity v Liberci a zástupci partnerských společností, spolupracujících s libereckou univerzitou a jejími fakultními pracovišti.

Akademický rok 2014/2015 zahajuje letos na Technické univerzitě v Liberci více než osm tisíc vysokoškoláků. Není to však počet konečný - ještě probíhají na některých fakultách zápisy do vyšších ročníků studia a do doktorského studia a celostátní studijní statistiky se uzavírají až na konci měsíce října.

Do prvních ročníků se k 26. září 2014 zapsalo z přijímacího řízení 3033 uchazečů (bakalářského, magisterského, magisterského navazujícího a doktorského studia). Do bakalářských studijních programů na Technickou univerzitu v Liberci se ke stejnému dni zapsalo 2 187 nováčků.

Na šesti fakultách a jednom vysokoškolském ústavu nabízí univerzita celkem 63 studijních programů a 110 studijních oborů.

Letos otevřela univerzita vlastní mateřskou školu pro děti svých zaměstnanců a studentů s kapacitou 48 míst.  Zahájila v rámci projektu EDUTECH pátý ročník Dětské univerzity pro více než 300 dětí a nabízí celkem 68 kurzů pro žáky základních škol. Výraznou novinkou projektu EDUTECH je nabídka AP kurzů pro studenty středních škol, které by jim ve více jak dvaceti oborech měly pomoci připravit se na maturitu i přijímací zkoušky na vysoké školy. Další novinkou je nabídka kurzů akreditovaných ministerstvem školství zaměřených na zvýšení kvalifikace pedagogů základních a středních škol.

Text: Zuzana Minstrová s využitím TZ Technické univerzity Liberec, foto: Jan Vrabec

Nastavení cookies