06.06.2014
Karel Horník

Potravinová banka oslavila první rok svého provozu Dnem otevřených dveří pro veřejnost

Bezmála 17 tun potravin v celkové hodnotě 1,4 milionu korun již získala a přerozdělila potřebným Potravinová banka Liberec o.s., která v těchto dnech slaví první rok ostrého provozu. /FOTOGALERIE/

Při této příležitosti se v pátek 6. června v rámci Dne otevřených dveří každý zájemce mohl přijít podívat do jejího zázemí, kam dorazil i náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda.

Návštěvníci se mohli nejen podívat, jak to v Potravinové bance vypadá, ale rovněž se dozvěděli vše o jejím fungování. Například že její členové ji provozují jako dobrovolníci, přičemž jediným zaměstnancem je skladník. Kdo o Potravinové bance nic bližšího nevěděl, pak zjistil, že hlavním cílem projektu je omezit plýtvání potravinami. Ty banka získává od obchodních řetězců, prvovýrobců a dárců. Jedná se o zdravotně nezávadné, ale v obchodech již neprodejné potraviny, které pak prostřednictvím humanitárních a charitativních organizací putují k lidem, kteří nemají prostředky na to, aby se mohli sami „zdravě“ stravovat. Vše probíhá formou darů.

„Potraviny svážíme a distribuujeme každý druhý den, což stojí hodně času, energie i peněz. Nechceme si stěžovat, je to náš dobrovolný závazek, ale pomoc v podobě finanční podpory, dobrovolnictví nebo materiálního zajištění bychom uvítali. Doufáme, že získáme finanční podporu od Libereckého kraje a statutárního města Liberec i v dalších letech. Prostředky potřebujeme hlavně na mzdu skladníka a energie. Stejně tak sháníme automobil ke svozu a distribuci potravin,“ konstatoval Jiří Cerman, někdejší nositel myšlenky založit v Liberci Potravinovou banku a nyní předseda spolku.

Náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda při Dni otevřených dveří ocenil dosavadní činnost dobrovolníků, kteří za Potravinovou bankou stojí, a připomněl, jak významné bylo její založení. „Není pochyb o tom, že potravinami se u nás plýtvá. Především těmi, jimž prošla lhůta minimální trvanlivosti, která přitom vůbec neznamená, že potravina už je nepoživatelná. Tyto výrobky ale přesto končívají v kontejnerech. Dosavadní rok fungování Potravinové banky Liberec jasně ukázal, že se s nimi dá zacházet i jinak - účelně,“ konstatoval Kamil Jan Svoboda.

Prostory pro skladování potravin v objektu bývalé pošty v ulici Pionýrů v Rochlici, kde se konal páteční Den otevřených dveří, poskytlo provozovateli bezplatně statutární město Liberec, a to zásluhou primátorky Martiny Rosenbergové, která s nápadem od počátku sympatizovala a podpořila jej. „Nesmíme přehlížet ty, kteří nás potřebují. Pomáhat by mělo být pro nás všechny samozřejmostí,“ komentovala primátorka.

Potravinová banka Liberec, o.s. v současné době spolupracuje s hned několika organizacemi, které poskytují sociální služby na území Liberce a v letošním roce se mají připojit další. Mezi odběratele, kteří potraviny distribuují konkrétním potřebným, patří například organizace Naděje, Návrat, Advaita, Fokus, Oblastní charita Liberec a Jičín, město Liberec, Most k naději a další. Potravinová pomoc se tak za dosavadní rok provozu dostala k několika stovkám lidí.

Předpokládané náklady na provoz potravinové banky pro rok 2014 přesahují 400 tisíc korun, přičemž banka je finančně zcela závislá na příspěvcích a darech. Statutární město Liberec letos na provoz Potravinové banky přispělo částkou 165 000 korun.

Text a foto: Jan Vrabec

Nastavení cookies