02.02.2014
Jan Král

Město vypíše nové výběrové řízení na pronájem Radničního sklípku

Zájem vedení města vrátit do Radničního sklípku jeho původní funkci, tedy obnovit zde restaurační provoz, trvá i nadále.

Místní referendum, vypsané na podzim roku 2013, sice záměr zmrazilo a s vítězem výběrového řízení nemohlo město sepsat smlouvu. Nyní ale zastupitelé města odsouhlasili vypsání opakovaného výběrového řízení.

V prvním výběrovém řízení se soutěžila výše nájemného. Jediným přihlášeným účastníkem, který si objekt prohlédl a byl schopen garantovat zadané podmínky, byla společnost TERRA FELIX s.r.o., která provozuje znovuobnovený pivovar ve Frýdlantu. V době, kdy bylo vyhlášeno referendum, nemohla samospráva činit cokoli, co by mařilo předmět referenda. To mimo jiné rozhodovalo i o zákazu dlouhodobých nájemních vztahů u takzvaného neprivatizovatelného majetku. Kvůli nízké účasti občanů nejsou výsledky hlasování pro město zavazující. To znamená, že neprivatizovatelný majetek, tedy i Radniční sklípek, může město dlouhodobě pronajímat.

Na svém prvním zasedání v roce 2014 zastupitelé rozhodli o dotažení záměru do konce. Zrušili rozhodnutí zastupitelstva z roku 2007 o využití sklípku jako reprezentativních prostor radnice, a současně odsouhlasili vypsání nového výběrového řízení na pronájem Radničního sklípku.

„Restaurace Radniční sklípek byla otevřena už v roce 1893, tedy ještě před zprovozněním úřednických prostor nově postavené neorenesanční radnice. Sklípek fungoval od té doby bez přerušení úctyhodných sto let. Restaurace v suterénu budovy radnice byla velmi oblíbená. Liberečané, jak víme z reakcí našich občanů, by si její obnovení velice přáli. I my ve vedení města se domníváme, že restaurace k radnici patří. Proto chceme vrátit sklípku jeho původní využití,“ vysvětlila primátorka Liberce Martina Rosenbergová.

Na začátku 90. let minulého století poničila prostory velká havárie kanalizace, po níž byl sklípek několik let uzavřený. Po komplexní rekonstrukci převzal restauraci v roce 1998 do nájmu Krušovický pivovar s tím, že část nákladů na rekonstrukci (7,5 milionů korun) splácel podnik jako součást nájmu. Prostory ovšem pivovar opustil už v roce 2003, neboť splácení rekonstrukce spolu s vysokými náklady za energie byly nad jeho možnosti. Město Liberec převzalo vyklizené prostory v roce 2004.

„Využili jsme čas, který jsme získali, k vypracování znaleckého posudku, kolik peněz bude stát přeměna prostor v restauraci. Odhadem to bude bezmála 8 milionů korun. Z této částky představuje pět milionů korun náklady na technologie a interiér,“ uvedl náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc. „Těší nás, že vítěz předchozí soutěže potvrdil, že má i nadále zájem v Radničním sklípku obnovit restauraci, a že se do opakovaného výběrového řízení přihlásí,“ doplnil.

V roce 2007 se do části zrekonstruovaného sklípku přestěhovala legendární Malá výstavní síň a působila tu pod novým názvem Galerie U Rytíře. Druhá část sklípku sloužila jako reprezentativní prostory města pro převážně kulturní akce. Městskou pokladnu stojí roční náklady na provoz Radničního sklípku 400 tisíc korun.

Nastavení cookies